Методичний посібник


 

                       



Урок української мови 3 клас

 

Тема. Узагальнюючий урок за темою «Іменник».

Мета. Систематизувати та узагальнити знання, вміння, навички  учнів знаходити іменники серед інших слів,   визначати рід, число, відмінок іменників; розвивати образне мислення, орфографічну пильність,  чуття мови, творчі здібності; виховувати самостійність, цілеспрямованість, старанність і наполегливість у навчанні, почуття радості в спільній роботі, любов до природи.

Обладнання. Картки з завданням, мікрофон, таблиця «Частини мови».

Тип уроку: систематизація та узагальнення знань, умінь і навичок учнів.

Епіграф уроку

Іменник! Він узяв собі на плечі

Велике діло – визначати речі.  

                                  Д. Білоус

Хід уроку

І. Організація класу

   - Посміхніться один до одного, побажайте собі добра та злагоди в роботі.

      Бажаю вам відчути радість і задоволення від спільної праці.

                   Урок сьогодні незвичайний.             

                   Для кожного він корисний і повчальний.

                   На нім свої сили попробує кожен,

                   Покаже, що вміє, що знає, що може.

                   Отож не лінуйтесь, ловіть кожне слово.

                   Працюйте, міркуйте, творіть!

                   Ви готові?

ІІ. Актуалізація знань учнів.

  1. Каліграфічна хвилинка.

Щоб рівно і гарно слова написати,

Нам з’єднання букв слід усім пригадати.

1) Повторення правильної посадки, вміння тримати ручку.

2) Запис числа і класної роботи.

3. Зз  зам  етіль  заметіль  завія  хурделиця

-           До якої відомої вам частини мови належать ці слова?

-           Доведіть, що це іменники.

-          Яке значення цих слів?

-           Доберіть до них ще слова-синоніми ( завірюха, хуртовина, метелиця), запишіть їх каліграфічно у зошит.

-           Зі словом   хуртовина побудуйте і запишіть речення, визначте в  ньому головні і другорядні члени.( Намела у лісі хуртовина глибокі кучугури снігу)

ІІІ. Оголошення теми уроку

-           Зберіть слова в речення і прочитайте тему уроку і ми дізнаємось до якої країни ми будемо подорожувати

 Іменник, знань, про, узагальнення

-           Отже, тема уроку «Узагальнення знань про іменник».

     ( Підсумковий урок за темою «Іменник»). Ми сьогодні вирушимо у подорож на по країні «Іменник»

      Виходячи з даної  теми, скажіть, чого ви очікуєте від уроку?

      Вправа «Мікрофон» (учні висловлюють свої очікування)

    Отже сьогодні ми з вами узагальнимо та систематизуємо знання з теми «Іменник».  Ваша уважність і старанність на уроці допоможе вам стати грамотнішими. Також ви пригадаєте всі відомості, які ми вивчали з теми «Іменник».Ну що вирушаємо.

ІV.  Закріплення вивченого. Практичні завдання. Перша наша зупинка.

 

1.        Гра  « Так  чи  ні ?» .

-  Іменник – це  частина  мови?  ( Так. )

- Він  називає  ознаку  предмета ?  ( Ні.  Він  дає   назву  предмету.)

- Він  відповідає  на  питання ,  де?,  коли? (Ні.  Він  відповідає  на  питання  хто?  що?)

- Загальні  іменники  пишуться  з  великої  букви ? ( Ні.  З  маленької. )

-Власні  іменники  пишуться  з  маленької  букви ? (Ні.  З  великої .)

-Іменники  змінюються  за числами ? ( Так. )

-  Вони  мають  два  роди? Які? ( Ні.  Вони  мають  три  роди. )

- Іменники змінюються за відмінками? (Так.)

2. Друга наша зупинка  «Хто?»

1. Завдання «Малюнковий диктант»

 

- Діти, на які питання відповідають ці іменники?

2. Повторення власних та загальних іменників (Робота в групах)

1) Заміни  одним  словом.  Підкресли  назви  істот.

-  Скляний  ящик  із  водою  для  риб.

-  Пташка,  яка  співає  високо  в  небі.

-  Смолиста  маса,  якою  заливають  дороги.

-  Жуйна  тварина  з  одним  чи  двома  горбами.

-  Одиниця  часу,  яка  у  60  разів  менша  за  хвилину.

-  Лісова  пташка,  яка  не  в’є  гнізда  і  підкидає  свої  яйця  до  чужих  гнізд.

Перевірка

Акваріум,  жайворонок,  асфальт,  верблюд,  секунда,  зозуля.

Третя наша зупинка   «Що?»

1.Завдання

-Діти, а які іменники ви б хотіли запросити сьогодні на урок? Давайте їх запишемо.

Уважність , акуратність, старанність, упевненість, пам'ять.

-Які іменники  заважають учитися? (пасивність, неуважність, лінь, невпевненість)

На які питання відповідають ці іменники? (Що?)

2.Доберіть загальну назву для кожної групи власних назв і запишіть.

1 група. Київ, Харків, Чернігів Суми - …

2 група. Тарас, Мотря, Катерина, Ярослав - …

3 група. Україна, Іспанія, Франція, Англія - …

4 група. Шевченко, Редько, Білоус, Ткаченко - …

Вчитель. Давайте  підсумуємо, які іменники живуть  у місті «Хто?» та «Що?»

(назви істот та неістот, власні та загальні назви)

   

V .Фізкультхвилинка

Слідуюча наша зупинка у місті «Рід»

1 завдання. Треба записати слова і визначити в них рід. Які слова нам допомагають у цьому.

 

Квітк_, історі_, верблюд, неб_, молок_, сонях, озер_, д_ректор.

 Ч. р.                                      Ж. р.                            С. р.

      6.Слідуюча наша зупинка  «Однина, множина»

       1 завдання

Якщо я назву іменник в однині – присядьте, в множині – встаньте, руки вгору.

            Маруся, молоко, музеї, макарони, місяць, муха, міряти (!), міста, мука, мудрець, мамусі.

-Що спільного в цих словах?

 2 завдання. « Творча робота»    

1) Напишіть

1 група. 5 імен дівчат,

2 група. 5 імен хлопців із вашого класу,

.

 

3 завдання Гра «Третій зайвий»

1 група. Гай, вухо, кошеня. (Гай – ч. р.)

2 група. Дім, село, син. (Село– с. р.)

3група. Ведмідь, лисиця, стіл. (Стіл – неістота.)

4 група. Надія, суниця, Оріль. (Суниця – загальна назва.)

На цьому наша подорож закінчується. Ми повернулися додому.

V. Підсумок уроку

    Метод  «Мікрофон»

- Чи справдилися ваші очікування від уроку?

- чи були ви кмітливі?

- чи були ви уважні?

- Діти, мої очікування щодо вашої роботи справдились: ви працювали дружно, злагоджено, впевнено відповідали на мої запитання.     )

- Мені содобалось…

- Я запамятав…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 









     «Дорога, що нікуди не вела»

Конспект уроку  з літературного читання

3-Б клас ІІ семестр - (за підручником О. Я. Савченко)

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Джанні Родарі, з його твором «Дорога, що нікуди не вела»;

·        вдосконалювати навички свідомого виразного чи­тання;

·        вчити аналізувати прочитане, оцінювати вчинки дійових осіб;

·        розвивати зв’язне мовлення учнів, творчу уяву;

·         виховувати наполегливість у досягненні мети.

 формування предметних компетентностей:

-         ознайомити учнів з літературною казкою, її автором;

-         розширити знання про особливості структурних компонентів казки (зачин, основна частина, кінцівка) і навчати визначати їх під час аналізу казки;

-         формувати вміння аналізувати вчинки персонажів твору;

-         розвивати потреби самопізнання і самовдосконалення;

-         вчити переказувати текст за словами – маркерами;

-         удосконалювати навички свідомого виразного читання;

-         розвивати навички критичного мислення, уяву, увагу, пам’ять;

-         виховувати у дітей доброту і милосердя, допитливість, бажання дізнаватися нове

формування ключових компетентностей:

-         уміння вчитися: уміти висловлювати рефлексивні та оцінні судження, моделювати і прогнозувати в межах певного завдання, виконувати завдання за інструкцією, переключатися з одного виду роботи на інший;

-         комунікативної: уміти висловлювати свої думки , спілкуватися під час виконання завдань;

-         інформаційної: уміти здобувати з підручника необхідну інформацію;

-         здоров’язбережувальної: уміти правильно сидіти за партою;

-         соціально-громадянської: навички співпраці та культури командної роботи; 

-         загальнокультурної: дотримувати правил поведінки на уроці.

Тип уроку: урок формування компетентностей.

Обладнання: мультимедійне обладнання, презентація до уроку , ЛЄГО (6 цеглинок), аркуш А1, картки «Відновіть послідовність подій», картки для Сенкану,

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.

 

Хід уроку

І Організаційний момент

Не урок, а справжнє свято,

Бо полинем у світи.

Мандруватимем завзято,

Юний друже, я і ти.

У поході будь уважним,

Добре думай, не спіши!

Знай, що вчитись завжди важливо,

Це допоможе у житті!

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1.Робота над скоромовкою.

Прочитати скоромовку пришвидшуючи темп.

Діти читають хором.

Рак у річечку пірнув,

Раптом рибку ущипнув.

Раче, раче-небораче,

Ти щипнув, а рибка плаче.

2. Хвилинка фантазії. Вправа «Сторітеллінг»

(звучить мелодія «Дорога» із м/ф «По дорозі із хмаринками»)

- Уявімо собі, що ми опинилися у дивному чарівному лісі перед таємничим прекрасним палацом. Як ви думаєте, що в середині палацу, хто там проживає? Чи хотіли б ви там побувати?

- А з яким настроєм ви туди зайдете? (діти зображують  на смайликах свій настрій).

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ РОКУ.

-Який розділ ми зараз вивчаємо? (Літературні казки)

— З якими казками  ознайомилися?

— Сьогодні ми ознайомимося ще з однією казкою, автором якої є італійський письменник Джанні Родарі.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

3. Біографічна довідка

— 23 жовтня 1920 року, у північно-італійському містечку Омен, у сім’ї власника маленької пекарні народився хлопчик Джанні, якому судилося стати одним з найкращих казкарів Італії. Його батько, Джузеппе Родарі, був главою численної родини і зовсім не багатою людиною. Дитинство майбутнього казкаря минуло в люблячій сім’ї, але народився він слабким і часто хворів. Потяг до малювання у Джанні був настільки великим, що у свій час він навіть мріяв стати художником. Ще йому хотілося стати майстром іграшок, щоб діти грали незвичайними механічними іграшками, які ніколи б їм не набридали. Все життя він уважав, що іграшки для дітей настільки ж важливі, як і книги. В іншому випадку діти просто не зможуть правильно ставитися до навколишнього світу, не стануть добрими. Саме на сторінках «Піоньере». у 1951 році з’явилася відома всім казка «Пригоди Цибуліно». Джанні Родарі написав ще безліч казок, серед яких «Джельсоміно в країні брехунів». «Пригоди Блакитної Стріли». «Торт у небі». «Казки по телефону». але сам себе вважав не письменником, а журналістом. Якщо вірити словам давньогрецького мудреця про те, що люди живуть у написаних ними книгах, то Джанні Родарі житиме вічно — у своїх прекрасних героях і в серцях дітей, які їх полюбили.

— Де і коли народився Джанні Родарі?

— Якою була його сім’я?

— Чим він захоплювався в дитинстві?

-         Прочитайте про нього статтю на с.104.

-         Які ще казки написав Д.Родарі?

-         Сьогодні ми працюватимемо над першою частиною казки «Дорога, що нікуди не вела

 

4.Візуальне знайомство з першою частиною.

-         Цей текст за обсягом великий чи малий?

-         Знайшли і прочитали кольорові слова, пояснили їх значення.(настирним – упертим)

-         (падав дощ –ішов дощ) (вигулькнув – визирнув)

-         Чи є діалоги?

-         Тож читаючи текст, зверніть увагу на слова, описи, порівняння.

5.Читання  першої частини. Опрацювання казки Джанні Родарі «Дорога, що нікуди не вела».(ст. 104)

1) Читання казки комбінованим способом (учитель — учні).

— Чи сподобалася вам  перша частина казки?

— Які почуття вона у вас викликала?

2) Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.

— Де розходилися три дороги?(на околиці села)

— Куди вела кожна з них? (перша до моря, друга до міста, третя дорога не вела нікуди)

— Яка дорога найбільше цікавила Мартіно? (дорога, яка нікуди невела)

— Яким був Мартіно?(упертим, настирним)

 Тому люди прозвали його Вперта Голова.

— Як він до цього ставився? (він не ображався)

— Коли Мартіно попрямував таємничою дорогою? (одного ранку)

— Якою була ця дорога?

— Знайдіть та прочитайте її опис.

— Які слова свідчать про те, що дорога була нелегкою?

— Хто зустрів Мартіно?

 - Що він подумав  побачивши пса? (де пес там житло)

Фізкультхвилинка.

 

3) Словникова робота.

— До слів лівої колонки доберіть тлумачення з правої колонки.

Околиця                                               віддалена від центру частина населеного пункту. 

Живопліт                          ряд густо посаджених дерев, кущів, що утворюють загорожу

Вигулькнув .                раптово, швидко з’явився звідки-небудь, з-за чогось; показався

4) Групова робота

1) Робота в групах . Гра «Склади і прочитай прислівя», пояснити, як розумієте прислів’я:

І група - « науки, Від, голова, не, допитлива, болить»( Від науки допитлива голова не болить) – прочитати з окличною інтонацією повільно.

ІІ група - «кіл, Хоч, на, теши, голові, він, а, своє.»(Хоч кіл на голові теши, а він своє) – прочитати з питальною інтонацією скоромовкою.

ІІІ група – «бажання, Було, б, розум, а, знайдеться»(Було б бажання, а розум знайдеться) – прочитати з розповідною інтонацією у звичайному темпі

- Поясніть, а про що ці прислівя: упертість чи допитливість?

 I V  група  Складання сенкану  «Казка»

V група Складання сенкану  «Мартіно»

Вправа «Крісло автора». Групи зачитують свої сенкани та прислівя

5) Характеристика головного героя.

— Серед поданих слів оберіть ті, що характеризують Мартіно.

Скупий, впертий, жорстокий, брехливий, наполегливий, відвертий, сміливий, підступний, настирливий.

6)Робота в парі . Гра «Відновіть послідовність подій у тексті».

7) Гра «Дочитай речення до кінця».

Учитель читає початок речення, а учні відшукують та дочитують його.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Який твір читали на уроці?

— Чого він нас навчає?

— Хто автор цього твору?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати стислий переказ казки. (с. 104–107).










На допомогу вчителям



   Навчальні мультфільми з математики






Навчальні мультфільми з образотворчого мистецтва








Методичний посібник
                                                Чудесна гра дає знання  
                                             Урок - гра для учнів 2 класу.

Гра належить до традиційних  і визначних методів навчання й виховання молодших школярів.
У грі найповніше проявляються індивідуальні особливості, інтелектуальні можливості, нахили, здібності дітей. Гра, як метод навчання, організовує,
розвиває учнів, розширює їхні пізнавальні можливості та виховує особистість.
Мета: розвивати творчі здібності учнів, уяву, фантазію, формувати творчий хист, соціальну поведінку, граючись краще розуміти інших.
Ведучий: Сьогодні у нас цікава подія, учні класу приймуть участь у вікторині  під назвою: "Чудесна гра дає  знання".                              Розпочинаємо нашу гру.
                                                     Хід гри,
І конкурс "Тест - дзеркало знань"
Завдання конкурсу: дати відповіді на питання
1. Яка тваринка змінює шубку їз сірої на білу?
Зайчик                          Кіт                     Білка
2. Мухомор - це.....
Комаха              Пташка                 Гриб
3.Що наклеюємо на конверт?
Листівку           Марку          Аплікацію
4. Сума - це дія..
Додавання         Множення        Віднімання
5.У трикутника сторін -..
2                            3                    4
6. Хто прогнав звірів з рукавички?
Кіт             Собака                 Дід
7. У якій  казці всі бажання діда виконувала рибка?
"Солом'яний  бичок", "Золота рибка"

Ведучий: всі предмети мають форму і наступний конкурс
"Майданчик геометрії"
Завдання конкурсу: сполучити кожний предмет із тією фігурою, до якої він найбільше подібний.
(діти отримують картки на яких виконують завдання)

ІІІ конкурс має назву  "Салон мови"
Завдання конкурсу: для кожного слова, що на лівому березі, відшукай протилежне за значенням  слово на правому березі.Сполучи їх лінією.
(діти отримують картки на яких виконують завдання)

 ІY конкурс має назву "Ерудит"
Завдання конкурсу: дати відповіді на питання
1. З чого складаються речення?
2.Які бувають тексти?
3.Які бувають речення?
4. Придумай спонукальне речення.
5.Що ставлять в кінці питального речення?
6.Як називається наша держава?
7.Столиця нашої держави?
8.Який транспорт ти знаєш?
9.Як називаються числа при додаванні?
10. Як називаються числа при відніманні?
11. Назви сусідів числа 99?
12. У кого більше лап у собаки чи у двох курей?

Y конкурс "Умілі рученнята"
Завдання конкурсу: виконати аплікацію "Пташине місто"

YІ конкурс "Впізнай героя"
1. Ноги і шия довгі. В гості ходив...
2.Мала зелена в болоті живе, стрілу впіймала....
3.Хто загубив туфельку на балу?
4. Дерев'яний хлопчик з ключиком...
Ведуча: Ось і настав час підбиття підсумків та визначення переможців нашої гри.
Молодці! Всі гарно працювали!

Інтерактивний урок в початковій школі

     До школи прийшла особистість! Як її помітити?
Значною мірою цього можна досягти, використовуючи сучасні інноваційні технології, зокрема технології інтерактивного навчання, перетворюючи таким чином традиційний урок в інтерактивний.

Структура інтерактивного уроку відрізняється від загальновідомої структури комбінованого уроку. 
Його етапи:
I.    Мотивація.
II.    Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів.
III.    Надання необхідної інформації.
IV.    Інтерактивна вправа (центральна частина заняття).
V.    Підбиття підсумків (рефлексія), оцінювання результатів уроку. 


 МОТИВАЦІЯ (5 % часу)
Мета етапу — сфокусувати увагу учнів на проблемі й викликати інтерес до обговорюваної теми. Без виникнення мотивів учіння й мотивації навчальної діяльності не може бути ефективного пізнання. Тому на цьому етапі можуть бути використані такі прийоми:
бесіда, короткочасна розповідь, демонстрування наочності, нескладна інтерактивна технологія.

Вправа "Банани"
Вчитель вибирає ключове слово уроку і зашифровує його за допомогою фрази.
Наприклад: ЗАКРЕІСЛІМТЬЕСЛОННВОИК 
ЗАКРЕІСЛІМТЬЕСЛОННВОИК  (закресліть слово,  іменник)

Вправа "Роз'єднай слова"
 Вчитель добирає вислів, гасло уроку, записуючи усі слова разом і дає учням  завдання прочитати вираз.
Наприклад: Українанашабатьківщина.( Україна наша батьківщина),  Людинапочинаєтьсяздобра.(Людина починається з добра.)


Вправа "Вилучи зайве"


Вправа "Криголам"
Вчитель  добирає вірш, який  , який можна намалювати і показати в русі. Спочатку сам розпочинає урок з цього вірша, а потім пропонує учням повторити за ним за допомогою малюнків чи рухами.
Я перша квіточка весни,
Я пролісковий цвіт.
Я пережив зимов існи
І знов родивсь на світ. М. Познанська

Вправа "Дешифрувальник"

Вправа "Мікрофон"
Учням ставлять запитання:
Наприклад: уроки з предмету "Я і Україна" в 4 класі
- Які ви знаєте права громадянина? Які обов'язки має виконувати громадянин?
- Що таке символіка?
- Чому потрібно вивчати і шанувати символи свого краю?
уроки з предмету "Українське читання" в 4 класі
- Чому тварини наші вірні друзі?
- Що таке Літературна казка?
- Яке твоє найзаповітніше бажання?

 Інтерактивна технологія «Незакінчене речення». 
Урок природознавства, 3-й клас.
Тема. Охорона природи. Чисте довкілля.
Дітям пропонується підготовлена вчителем сторінка «Мої думки».
Завдання: закінчити речення одним із варіантів відповіді.
1.    На мою думку, проблеми охорони природи виникли тому, що (зростає чисельність населення, людство споживає занадто багато природних ресурсів, Земля надто мала, можливості природи обмежені).
2.    На мою думку, основними чинниками недбалого ставлення до природи є (розвиток науки і виробництва, втручання в глибини Землі, порушення екологічної рівноваги, забруднення космічного простору).
3.    На мою думку, виробництво весь час потрібно (обмежувати, нарощувати, удосконалювати).
4.    На мою думку, глобальні екологічні проблеми мене (не стосуються, безпосередньо стосуються, залежать від моїх дій).
5.    ...

Вправа "Скринька скарг"
 Вчитель готує скриньку, аркуші паперу,  пропонує учням написати скарги щодо сприймання теми уроку і вкинути у "Скриньку скарг"
  
Вправа "Задом на перед"
Слід створити таку мотиваційну ситуацію, щоб уявити, що подана інформація неправильна, тобто розглянути проблему з протилежної точки зору.
Наприклад: уроки з предмету "Я і Україна" в  2 класі. "Людина - частина неживої природи"("Людина - частина живої природи"), "Столиця України - не Київ" (Київ - столиця України),
в 4 класі - "Земля - не планета сонячної системи" ("Земля -  планета сонячної системи"), "Сонце - найдальша зірка до Землі", ( Сонце - найближча зірка до Землі").
  Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів (5 % часу)
Мета вчителя — забезпечити розуміння учнями змісту їхньої діяльності, тобто того, що вони повинні досягти на уроці і чого від них чекає вчитель.
Формулювання очікуваних результатів уроку — цс принциповий момент інтерактивного навчання, бо не усвідомивши цього, учень може сприйняти навчальний процес як ігрову форму діяльності, не пов'язану з навчальним предметом.
Формулювання результатів має відповідати таким вимогам:
—    висвітлювати результати діяльності на уроці учнів, а не вчителя («після цього уроку я зможу...»);
—    чітко відображати рівень навчальних досягнень, який очікується після уроку;
—    чітко вказувати на способи «вимірювання» результатів;
—    учитель має говорити коротко, ясно й абсолютно зрозуміло для учнів.
Правильно сформульовані, а потім досягнуті результати — це гарантія успіху. Оптимальною є ситуація, коли учень розуміє не тільки те, чого він досяг, а й те, чого він має досягти на наступному уроці, чого він взагалі хоче від цього предмета для свого життя. Тому в цій частині інтерактивного уроку вчитель має:
—    назвати тему уроку або попросити когось із учнів назвати її;
—    якщо назва теми істить нові слова або проблемні питання, слід звернути на це увагу учнів;
—    попросити когось із учнів оголосити очікувані результати;
—    нагадати, що в кінці уроку він перевірятиме, чи досягай вони цих результатів.
Наприклад:
Урок української мови , 4 клас.
Тема. правопис особових закінчень у дієсловах другої особи, "Висловіть мету уроку, використовуючи фразу "Цей урок навчить мене..."

                 Надання необхідної інформації (10—15 %)
 Мета етапу — дати учням достатньо інформації для того, щоб на її основі виконувати практичні завдання, але за мінімально короткий час. 
Цс може бути міні-лекція, читання роздаткового матеріалу, виконання домашнього завдання, опанування інформації за допомогою технічних засобів навчання або наочності. 
Для економії часу на уроці і для досягнення максимального ефекту уроку можна давати інформацію для попереднього домашнього вивчення. На самому уроці вчитель може ще раз звернути на неї увагу, особливо на практичні поради, якщо необхідно, прокоментувати терміни або організувати невеличке опитування. 

Наприклад:
Урок української мови , 4 клас.
Тема. Змінювання дієслів за часами.
-Провідміняйте слова за часами. Учні по черзі висловлюють свої думки.
Використання технічних засобів на уроках природознавства, основ здоров'я, математики...
Вправа "Кутки"
Вправа "Ґронування"
Вправа"кубування"
Вправа"Діаграма Венна" 
Вправа "Карусель"
Вправа "Мозковий штурм" 
Вправа "П'ять слів - три слова"
(На аркуші члени групи записують спочатку 5 слів до теми уроку, а тоді вибирають 3 найвлучніших, пояснюючи свій вибір.
Інтерактивна вправа (центральна частина заняття) 50-60 %
   Обов'язковою є така послідошіість і регламент проведення інтерактивної вправи:
1.    Інструктування (2—3 хвилини).
2.    Об'єднання в групи або розподіл ролей (1—2 хвилини).
3.    Виконання завдання, де вчитель виступає як організатор, помічник, ведучий дискусії (5—15 хвилин).
4.    Презентація результатів виконання вправи (З— 15 хвилин).

Вправа "Читання з пеердбаченням"
Вправа "Система позначок"
Вправа "Ажурна пилка"
Вправа "Добре-погано"

Вправа "Пішохідний тур" (Ефективно під ознайомлення з текстомЮ узагальнення матеріалу)

 Вправа "Метод ПРЕС"
  Українська мова, 4-й клас.
Тема. Однорідні члени речення.
Чотири пари працюють одночасно. Перед кожною стоїть завдання відповідати на поставлене запитання виключно за поданим кліше:
1-ша    пара — «Я вважаю, що...»
2-га    пара — «...тому, що...»
3-ти    пара — «...наприклад...»
4-та    пара — «Таким чином...»

Вправа "Обери позицію"
 Урок читання, 3-й клас.
Тема. Вавилонська вежа.
Організаційна підготовка — 2 хвилини.
Учитель дає можливість пригадати, що «Вавилонська вежа» — це біблійна легенда. З цієї легенди історично склалися різні висновки:
—    різноманітність мов на землі;
—    могутність Вавилонської держави;
—    міцність віри в Бога;
—    неминуче покарання за людську погорду.
Завдання цього уроку — проаналізувати ці висновки і, можливо, дійти до єдиної думки.
На протилежних стінах класу розміщено 3 плакати.
«Вавилонська вежа» — легенда про виникнення різних мов.
«Вавилонська вежа» — легенда про погорду як найбільший людський гріх.
«Вавилонська вежа» — легенда-згадка про часи, коли па землі панував мир, вселюдське розуміння і злагода.
Діти, займаючи певну позицію, утворюють групи. З хвилини обговорюють свій вибір у групах.

2—4 учні від кожної групи обґрунтовують свою думку, цитуючи твір. У процесі обговорення допускається перехід до іншої групи, а в результаті обго-
Технологія «Акваріум».
Урок математики  4-й клас.
Інколи існує кілька шляхів розв'язання логічної задачі, тому клас ділиться на 2—4 групи. Одна з груп сідає в центрі класу й утворює своє маленьке коло. Учасники цієї групи обговорюют ь свій варіант розв'язання задачі, використовуючи метод дискусії (3—5 хвилин). Інші учні класу слухають, не втручаючись у хід обговорення. Потім кожна група, по черзі займаючи місця в центрі класу, пропонує свій варіант розв'язання задачі. Обирається найбільш раціональний варіант.

Технологія «Ситуативне моделювання. Гра-скснромт «Пожежа».
Урок природознавства, 3-й клас.Теща. Ланцюг живлення.
Клас ділиться на
—    «Рослини» (дерева, пшениця, квіти-волошки);
—    «Рослиноїдні тварини» (ховрах, грак, заєць);
—    «Хижі тварини» (їжак, вовк, лисиця).

Діги з «Новин телебачення» отримують інформацію про пожежу та її наслідки для сільського господарства регіону й починають «реагувати на повідомлення», викопуючи свої ролі.

Потім збираються в свої групи й вирішують проблему.
Після обговорення ситуації виходять з ролей:
—    Як ви почувалися в тій чи іншій ролі?
—    Що подобалося під час гри, що ні?
—    Чи бували ви самі в подібній ситуації?
—    Чи була вирішена проблема? Чому? Як?
—    Яку іншу лінію поведінки можна було б виробити?
—    Яким чином цей досвід може вплинути па ваше подальше життя?


Підбиття підсумків (рефлексія), оцінювання результатів уроку.

Мстодика проведення рсфлсксіі на уроці містить наступні стани.
1.    Припинення діяльності (з можливістю продовження роботи).
2.    Підновлення послідовності виконаних дій (навіть незначних).
3.    Вивчення відтвореної послідовності дій з точки зору їх ефективності, продуктивності, відповідності поставленим завданням.
4.    Виявлення і формулювання результатів рефлексії:
—    предметна продукція діяльності (ідеї, пропозиції, закономірності, відповіді на запитання);
—    способи, які використовувалися чи створювалися в ході діяльності;
—    гіпотези щодо майбутньої діяльності.
Рефлексія може подаватися у вигляді малюнків,схем, графіків.

Технологія «Дерево рішень».
Урок математики, 4-й юшс.Тема. Дія додавання. Закони додавання.
На дошці окремі аркуші паперу з написаними на них законами додавання й висновками з кожного. У центрі намальоване дерево.
Завдання І. Обрати із запропонованих записів ті, які ви вважаєте «коренями» дерева, і ті, які ви вважаєте його «плодами». Відповідно розмістити картки під деревом і на його кроні.
Завдання 2. Обговорити свої дії в парах, дійти до суті дії додавання на прикладі натурального ряду чисел.
 Вправа "Сенкан"
Вправа "Абетковий суп"
Вправа "Тест"
Вправа "Крісло автора"
Вправа "Інтерв'ю"
Вправа "Незакінчені речення"
Вправа "Обери позицію"
 Вправа "Виграш у лотереї"

Інтерактивне навчання — це спеціальна форма організації пізнавальної діяльності, яка має конкретну, передбачувану мсту — створити комфортні умови, за яких кожен учень відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність.
                                                     

На допомогу вчителям

Абетка. Звук [а], буква Аа

                                    Голосні і приголосні звуки. М'які і тверді приголосні звуки.









Немає коментарів:

Дописати коментар